Radość z biegania w naturze

Radość z biegania w naturze

Bieganie w naturze ma moc zmieniania Twojego życia. Uwalnia potężne hormony, które podnoszą Twój nastrój i zmniejszają stres i niepokój. Doświadczenie bycia w naturze tworzy rodzaj kroplówki z podtrzymujących życie składników odżywczych, które mogą cię uzdrowić.

Awe

Bieganie po szlaku w naturze może rozszerzyć twój umysł i poprawić zdrowie. Badania pokazują, że kontakt z naturą może obniżyć stres, zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć kreatywność. Zapewnia również wiele okazji do doświadczania “mikromomentów”, które, jak pokazują badania naukowe, przynoszą korzyści ludziom.

Zachwyt jest związany z uczuciami wdzięczności i pokory. Ludzie podatni na zachwyt są bardziej ciekawi, pewni siebie i współczujący. Zachwyt i ciekawość są powiązane z lepszymi wynikami w nauce u dzieci w szkole podstawowej.

Inspirujące doświadczenia w przyrodzie są zalecane jako terapia uzupełniająca dla osób z depresją lub lękiem. Wykazano, że uczucia zachwytu mogą wyłączyć w organizmie reakcję walki lub ucieczki.

Zachwyt można znaleźć w niemal każdym otoczeniu. Może pochodzić z naturalnego otoczenia, krajobrazu miasta lub dzieła sztuki. Może też pochodzić od osoby lub jej historii. Na przykład William Blake napisał słynny fragment: “Widziałem otwarte niebo i było to wspaniałe”.

Naukowcy badali efekt zachwytu w przyrodzie. University of California, Berkeley’s Greater Good Science Center przeprowadziło badanie, w którym badano wpływ natury na stres. Naukowcy przebadali 52 nastolatków i 72 weteranów. Oceniali ich poziomy zachwytu, wdzięczności i stanów zapalnych.

Badacze odkryli również, że na zachwyt największy wpływ miał regularny czas spędzany na świeżym powietrzu. W jednym z badań poproszono uczestników o poświęcenie 15 minut tygodniowo przez osiem tygodni na spacery na łonie natury. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Grupę “Awe” edukowano na temat doświadczeń opartych na zachwytach, natomiast “Grupie kontrolnej” kazano spacerować.

Naukowcy odkryli, że “Grupa Awe” doświadczyła zwiększonego uczucia zachwytu podczas spacerów. Po każdym spacerze uczestnicy wypełniali otwartą ankietę. Stwierdzili oni, że uczucie zachwytu zmieniło ich perspektywę i skłoniło do rozpoznania swoich mocnych i słabych stron w bardziej zrównoważony sposób.

Obniża stres i niepokój

Bieganie na łonie natury może być świetnym środkiem odstresowującym. Wykazano, że zmniejsza stres, lęk i depresję. Wykazano, że zwiększa nastrój i poprawia koncentrację i uwagę. Umysł ma łatwiejszy czas przetwarzania informacji, gdy nie jest w stanie stresu.

Istnieje kilka badań, które pokazują, że funkcje poznawcze mózgu zwiększają się, gdy znajduje się on w naturalnym otoczeniu. Dotyczy to między innymi stosunku LF/HF (niskiej do wysokiej częstotliwości), który jest miarą poziomu stresu w organizmie.

Ponadto istnieje wiele innych korzyści zdrowotnych wynikających ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz korzyści związanych z łagodzeniem stresu, ważne jest, aby zauważyć, że ludzkie ciało ewoluowało w naturalnym środowisku. W rzeczywistości istnieje kilka badań, które pokazują, że spacer po lesie może zwalczyć depresję i stres.

Uzyskanie jak największej korzyści z rutyny ćwiczeń jest ważne. Obejmuje to minimalizację stresu poprzez utrzymanie regularnego harmonogramu snu. Nie tylko pozwoli Ci to mieć więcej energii i skupienia, ale także zmniejszy napięcie mięśni i hormony stresu.

Dla niektórych może to nie wydawać się osiągnięciem. Ale dla ludzi, którzy mają stresującą pracę lub rodzinę do czynienia, zmniejszenie stresu i niepokoju jest ważną częścią przetrwania każdego dnia.

Jeśli nie czujesz się zbyt zmotywowany, istnieje wiele innych ćwiczeń o niskim wpływie, które możesz wykonywać. Należą do nich pływanie, jazda na rowerze i chodzenie. Możesz nie być w stanie biegać, ale te aktywności są równie skuteczne w poprawie zdrowia psychicznego i fizycznego. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie rutyny, która działa dla Ciebie.

Jeśli masz napięty harmonogram, może być trudno znaleźć sposób, aby wyjść i cieszyć się światem przyrody. Możesz jednak zacząć od zaplanowania kilku krótkich spacerów po swojej okolicy.

Uwalnia potężne hormony, które poprawiają nastrój

Jednym z najlepszych sposobów na zaaklimatyzowanie się do otoczenia jest wyjście na zewnątrz i aktywność. Oprócz codziennej dawki witaminy D, ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści, od poprawy przepływu krwi i zdrowia układu sercowo-naczyniowego po poprawę nastroju, między innymi. Najlepsze jest to, że można to zrobić w zaledwie kilka minut. Niektóre badania powiązały nawet fitness z redukcją stresu, który jest głównym czynnikiem zniechęcającym dla wielu. Więc na co czekasz? Odpowiedź to miły ciepły dzień wędrówki, biegania lub jazdy na rowerze, aby wymienić tylko kilka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co to jest faul w snookerze?
Czytaj Dalej

Co to jest faul w snookerze?

W snookerze, faul to sytuacja, w której zawodnik popełnia naruszenie zasad gry. Naruszenia te są zdefiniowane przez Międzynarodową…
Ile punktów w snookerze?
Czytaj Dalej

Ile punktów w snookerze?

Jeśli interesujesz się bilardem, z pewnością słyszałeś o snookerze. To jedna z najbardziej popularnych i ekscytujących odmian bilarda.…
Czy bilard i snooker to to samo?
Czytaj Dalej

Czy bilard i snooker to to samo?

Wielu ludzi myśli, że bilard i snooker to jedno i to samo. Jednakże, choć obie gry wykorzystują kije…