Przygotowanie do zawodów w łyżwiarstwie szybkim – techniki i strategie

Przygotowanie do zawodów w łyżwiarstwie szybkim – techniki i strategie

Jeśli chodzi o zawody w łyżwiarstwie szybkim, istnieją pewne techniki i strategie, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników. Niektóre z nich to przygotowanie do jazdy na łyżwach, noszenie odpowiednio dopasowanej koszulki i utrzymywanie ramion w górze podczas jazdy na łyżwach.

Long Track vs Short Track speed skating

Istnieje wiele podobieństw między long track i short track speed skating, ale jest też kilka kluczowych różnic. Główną różnicą jest odległość toru. W przypadku short track, okrążenie wynosi tylko około 1000 metrów, podczas gdy w long track, okrążenie wynosi około 500m. Tak więc zwycięzca wyścigu nie jest oparty tylko na najszybszym czasie, ale na najszybszym okrążeniu.

Kolejną różnicą między nimi jest ilość ochraniaczy na kombinezonie. W long track, kombinezon ma mniej osłon niż w short track.

Long track to sport drużynowy, który nie przypomina indywidualnych wyścigów w short track. Zespoły składające się z czterech do sześciu łyżwiarzy rywalizują w każdym wyścigu. Każdy łyżwiarz przyjmuje inną rolę.

Istnieje kilka strategii jazdy na łyżwach szybkich. Jedną z nich jest próba znalezienia się po wewnętrznej stronie toru i zajęcia pozycji umożliwiającej szybkie pokonywanie zakrętów. Inną strategią jest oszczędzanie energii i ostra jazda na ostatnich okrążeniach.

Niektórzy ludzie wolą strategię dostania się na przód. Wymaga to użycia “procy” pędu i błyskawicznego przyspieszenia. Techniki te są często stosowane przez sportowców, którzy specjalizują się w więcej niż jednym dystansie. Dobrze przygotowany łyżwiarz może wybrać prowadzenie od pistoletu i zachować energię na sprint kończący bieg.

Kolejną różnicą jest promień zakrętów. W long track promień zakrętu wynosi 24-30m, natomiast w short track 8,5m. Różni się to w zależności od ustawienia toru. Ogólnie rzecz biorąc, wejście łyżwiarza w zakręt musi być szersze niż normalnie. Jest to spowodowane tym, że ostrze łyżwiarza będzie musiało się bardziej ugiąć.

W short track’u łatwiej jest wyprzedzić innego rolkarza. Łyżwiarz może to zrobić albo poruszając się w dowolnym miejscu na torze, albo celowo popychając łyżwiarza. Jeśli łyżwiarz celowo kopie innego łyżwiarza, może zostać zdyskwalifikowany.

Najbardziej chaotycznym wydarzeniem w long track jest start masowy. Całe pole znajduje się na lodzie w jednym momencie. Stwarza to większą dramaturgię i może również skutkować większą ilością upadków.

Odpowiednio dopasowane łyżwy

Właściwe dopasowanie łyżew jest kluczowe dla Twojego sukcesu. Posiadanie zbyt dużych lub zbyt małych łyżew może znacznie utrudnić jazdę na łyżwach. Mogą również powodować pęcherze.

Świetnym sposobem na znalezienie najlepszego dopasowania dla Twoich stóp jest zmierzenie ich. Jeśli nigdy nie miałeś stopy mierzone przed, będziesz chciał dostać profesjonalny zrobić to dla Ciebie. Gdy już wiesz, jaki rozmiar potrzebujesz, możesz kupić łyżwy, które pasują.

Jeśli jesteś nowy w grze, powinieneś również spróbować nosić odzież, która pozwala ci się poruszać. Powinieneś również nosić rękawice, aby chronić swoje ręce podczas upadku.

Najlepszym miejscem do uzyskania dobrego dopasowania jest pro shop. Powinieneś również zapytać swojego trenera czy może Ci pomóc. Powinieneś także sprawdzić producentów łyżew, których rozważasz.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów mierzenia rozmiaru łyżwy jest test szczotki do palców. Szczotka do palców to proste urządzenie, które można umieścić między palcami i jest zaprojektowane tak, aby dać ci wyobrażenie o tym, jak wygląda prawidłowe dopasowanie.

Innym dobrym sposobem na określenie właściwego dopasowania jest użycie współczynnika szerokości. Jest to prosta formuła matematyczna, która mówi o szerokości Twojej stopy. Prawidłowo dopasowana łyżwa powinna być o jeden do dwóch cali mniejsza niż wybrany przez Ciebie rozmiar buta.

Powinieneś również spróbować ciasno zasznurować łyżwy. Pierwsza pętla koronki powinna być jak najdłuższa. Druga pętla powinna być o połowę krótsza. Jeśli pierwsza pętla jest za krótka, zawsze możesz ją poluzować. Być może będziesz musiał to zrobić kilka razy, zanim znajdziesz właściwe dopasowanie.

Najważniejszą rzeczą jest poświęcenie czasu na prawidłowe dopasowanie łyżew. Nie warto kupować łyżew, które będą niewygodne i będą przeszkadzać w jeździe. Pro shop lub lokalny skate shop powinien być w stanie Ci pomóc. Może nawet będziesz chciał przymierzyć kilka różnych modeli i marek zanim dokonasz ostatecznego wyboru.

Koszulki na zawody łyżwiarskie

Jeśli jesteś łyżwiarzem figurowym, będziesz chciał nosić odzież, która jest odpowiednio dopasowana. Ponadto będziesz musiał upewnić się, że materiał, z którego wykonana jest koszulka, jest trwały.

Wybierając koszulki na zawody łyżwiarskie, będziesz musiał również wziąć pod uwagę klimat. Na przykład, jeśli startujesz w obszarze, w którym temperatury mogą być gorące, możesz potrzebować wybrać koszulkę, która jest wystarczająco luźna, aby pozwolić Ci na swobodne poruszanie się, ale nie zbyt workowata.

Możesz kupić koszulki, które są odpowiednie dla zawodów łyżwiarskich w różnych stylach. Możesz znaleźć koszulki z krótkim lub długim rękawem, jak również te, które mają załogę lub V-neck. Najlepsze koszulki do jazdy figurowej są wykonane z wysokiej jakości tkanin, które zostały zaprojektowane tak, aby wyglądać świetnie i czuć się komfortowo. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i nadruków.

Niektóre łyżwiarki preferują dekolt z paskiem spaghetti. Koszulka z łódką lub szyją z długim rękawem jest również popularnym wyborem. Można również kupić koszule z zamknięciem na zatrzaski lub funkcjonalnym guzikiem.

Jeśli planujesz ćwiczyć w chłodniejszych miesiącach, będziesz musiał nosić koszulę z kołnierzykiem. W zależności od rodzaju zakupionej koszuli, będziesz musiał zszyć ze sobą krótkie końce kołnierzyka. Zapobiegnie to zsuwaniu się koszulki po wyjściu na lód.

Jeśli jesteś mężczyzną, musisz nosić parę rajstop. Możesz wybierać spośród różnych materiałów, takich jak nylon, który jest bardzo lekką tkaniną. Nylon utrzymuje wodę z dala od skóry i zmniejsza obrażenia podczas upadku. Możesz również znaleźć sprzedawców, którzy sprzedają rajstopy treningowe, które są nieco cięższe.

Aby ubrać koszulkę, możesz założyć na nią pasek. Dla tych, którzy nie lubią paska, można schować koszulę w spodnie. Niektóre koszule można nosić z paskiem, ale trzeba się upewnić, że nie jest on zbyt wąski. Trzeba też uważać, aby guziki nie odskakiwały podczas ruchu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Korzyści z Aquafitness dla utraty wagi
Czytaj Dalej

Korzyści z Aquafitness dla utraty wagi

Czy próbujesz schudnąć, utrzymać obecną wagę, czy po prostu chcesz być zdrowszy, Aquafitness może być dobrym rozwiązaniem. To…
Psychiczne korzyści z jazdy na rowerze
Czytaj Dalej

Psychiczne korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym fizycznych i psychicznych. Jest to świetna aktywność, która poprawia…